Plavkyňa Mimi Hughes Späť

Mimi Pettersen Hughes - 51 ročná učiteľka, bežkyňa a plavkyňa z USA sa v roku 2006 podujala preplávať celý Dunaj v dĺžke 2880 km sprevádzaná len jej dcérou na kajaku. Žiadne doprovodné auto ani štáb, spoliehať sa bude len na miestnu pomoc a šíriť posolstvo dobrej vôle. Plávať začala v Donaueschingen. Náhodne som sa na internete dozvedel o jej plavbe a ponúkol jej pomoc v okolí Bratislavy.

4. 6. 2006 ju s Milanom vítame na hraničnom pontóne pod Devínom za povodňovej vody 3. stupňa. Víry pod Devínskym bralom ju riadne vydesili a veľmi uvítala náš ďalší doprovod. Dunaj sa jej zdá ťažší ako plávanie cez Beringovu úžinu alebo rieku Tennessee, ktoré už má na svojom konte. Za danej vody jej celkom veríme. Na kajakoch s ňou pokračujeme rozvodneným Dunajom. Pri štartovacích a pristávacích manévroch jej nezostáva nič iné ako sa chytiť kormy morského kajaka jej dcéry Kelsey, pretože s prúdom nemá šancu bojovať. Navigujeme ju na kajakoch do Karloveského ramena. Otáčka im však nevychádza a Kelsey sa nedarí dlhý kajak s príťažou na chvoste otočiť proti prúdu ramena. Mimi sa jej preto púšťa a rýchly prúd ju zdesenú berie dolu Dunajom. Rýchlo sa k nej vraciam so svojím kratším kajakom a za jej výdatného kopania nohami sa nám predsa podarí priraziť k brehu už na konci zátoky. "You saved my life", dramaticky zveličuje na brehu. Naša lodenica im slúži ako základňa na jednu noc a tiež ako filmové štúdio pre štáby Markízy, TA3 a ďalších novinárov, ktorí ju prišli s Mimi spraviť rozhovor a krátky dokument.
5. 6. 2006 ráno pokračuje zo zátoky za už nižšieho stavu ďalej. Sme s ňou v kontakte ešte pár nasledujúcich dní a pomáhame s radami, mapami a kontaktmi na ďalšie lodenice po Dunaji.
3. 8. 2006 Mimi úspešne ukončila splávanie Dunaja v Suline.

1. až 28. 6. 2007 sa pokúsi podobným štýlom preplávať rieku Drávu.
Viac info: www.danubeswim.com

foto a text: Ján Krajčík

Foto:
- za nevľúdneho počasia a povodňovej vody sa Mimi a Kelsey vzďalujú od Devína
- v klubovni našej lodenice sa radíme o ďalšom postupe
- našu klubovňu ovládli filmové štáby
- posledné ranné interview pre štartom
- prípravy na ďalšiu etapu s cieľom v Čunove
- štart na ramene
- zas na Dunaji