Zambezi Späť

Áno, až do ďalekej Afriky sa dostali členovia nášho klubu. Vodácke srdce nezapreli a hoci komerčne, vydali sa na splav divokej Zambezi. Že Janka s Pištom si užili svoje, svedčia aj nasledujúce fotografie.

Rafting na divokej vode Zambezi …pod Victoria Falls

Zambezi je rieka v Afrike. Preteká Zambiou, Angolou a Mozambikom a tvorí severnú hranicu Zimbabwe, Namíbie a Botswany. Je 2 660 km dlhá. Viktóriine vodopády sú jedny z najväčších vodopádov na svete. Nachádzajú sa na rieke Zambezi na hraniciach medzi Zambiou a Zimbabwe.
Rieka Zambezi pod Victoriinými vodopádmi je všeobecne považovaná za miesto pre najlepší rafting (White Water Rafting) na svete. Hlboký kaňon s ozrutným objemom vody v rieke Zambezi má klasifikáciu perejí obtiažnostnej triedy 3 – 5, ktoré sú miestami prerušované pokojným tokom vody.
Nadšencami uznávaný ako "najdivokejší jednodňový splav divokej jazdy na vode na svete" je tento rafting na divokej vode vysoko hodnotený a považovaný za jedno z desiatich najlepších „pádlovaní na rieke“ na planéte!

Komerčné údaje

Jednodňový splav pri nízkej hladine vody je považovaný za najlepšiu jednodňovú skúsenosť na divokej vode na svete, ktorá je k dispozícii pre komerčné využitie.
Splav začína v čadičovej rokline pod vodopádmi, v priepasti hlbokej okolo 230 m pri vstupe. Na rafting do kaňonu je možné zísť na oboch stranách rieky Zambezi, Zimbabwe a Zambii pod Victoria Falls.
Rieka klesá o cca 120 m na prvých 24 km, je hlboká až 60m. Vzdialenosť perejí od seba je medzi 100 m až 2 km.
Strmé steny kaňonu sú dobré na pozorovanie vtákov. V rieke sú malé krokodíly, ale tie nepredstavujú vážnu hrozbu. Voda je nezávadná, nehrozí riziko infekcie.

Zambezi klasifikácia

Rieka Zambezi mení hladinu vody výrazne po celý rok.
Rafting na divokej vode na rieke Zambezi pod vodopádmi bol klasifikovaný ( podľa British Canoe Union ) ako stupeň 5 - "nesmierne ťažké, dlhé a násilné pereje, strmé gradienty, mohutné poklesové prívaly a tlakové plochy".
- “low water” - "nízka voda", rieka Zambezi je na svojej nízkej úrovni od júla do polovice februára. Najlepší čas, najviac vzrušujúci rafting, vystupujúce kamene. Celodenný trip sa jazdí medzi perejami #1 a #18 ( cca 24km).
“high water” – “vysoká voda”, voda prúdi rýchlejšie v prúde, trip sa jazdí medzi perejami #11 až #23 ( cca 18km).
(viď mapa vo fotografiách)